Gabinet domowy

Sen – czy ktoś powiedział Wam kiedyś, dlaczego sen odmładza?

spiacadziwczynka

              Po dłuższej przerwie dzień dobry Wam kochani. Dzisiaj będzie post o spaniu. O odpoczynku z wyłączoną świadomością, która zdarza się nam co noc i nie powinno być inaczej. Chcecie zachować jak najdłużej swój śliczny, młody wygląd? Czy naprawić obecny? Śpijcie. Śpijcie tyle ile chce Wasz organizm. Kiedy jesteście senni, to informacja od niego, że tego potrzebuje. Połóżcie sie wtedy w przyjemne łóżeczko i dajcie mu ważnego snu. Nie lekceważcie tego, bo to najtańszy i najprzyjemniejszy zabieg odmładzający. Nie zawalajcie nocy jeśli chcecie zachować młodość. Młodsi czytelnicy: szczególnie dla Was ta rada powinna być cenna. Kiedy jesteśmy młodzi bawimy się częściej, a zabawa najlepsza w nocy. Postarajcie się robić to jak najrzadziej. Wiem, że często się nie da, ale weźcie sobie tę radę do serca. Gdyby mi to kiedyś ktoś powiedział co ja Wam powiem teraz…

Dlaczego sen jest tak ważnym i najlepszym zabiegiem odmładzającym ? :

…bo na sto% słyszeliście to już nie raz. Postanowiłam trochę to zglebić i zobaczcie czego się dowiedziałam:

Twoje ciało ma taką samą zdolność niszczenia siebie samego jak i naprawiania. Te dwie rzeczy dzieją się w Tobie cały czas i od Ciebie zależy której z nich pomagasz. Sen jest czynnością w której procesy naprawcze zachodzą głównie i intensywnie, a organizm ma czas dla siebie. Ty śpisz i śnisz, on się zajmuje sobą. I weź mu teraz przeszkadzaj… Co myślisz, że z tego wyniknie?

Czytaj dalej…problemspanie

IGF-1 od angielskiego: Insuline-like Growth Factor – 1, to hormon wydzielany przez wątrobę po stymulacji GH – hormonem wzrostu. I aby jak najprościej do sedna… IGF-1 to prawdopodobnie

najważniejszy czynnik w procesie produkcji kolagenu.

Jeśli nie „prawdopodobnie najważniejszy” to jeden z najważniejszych, choć po tym co udało mi się dowiedzieć, nie ma ważniejszego :)

              Więc ten IGF-1 stymuluje produkcję kolagenu. Kolagen moi mili, to klej, cement, zespalający wszystkie komórki naszech ciał w całość. Gdyby nie kolagen to byśmy się rozsypali na miliardy komóreczek. Mamy go w organizmach od 60 do 90% wagowych i dlatego kiedy mamy go właśnie tyle, to wyglądamy jędrnie. Z wiekiem sekrecja IGF-1 oraz poziom kolagenu maleje i wszystkie tkanki, skóra też, zaczynają wyglądać po prostu gorzej. Gdy porównujesz siebie na zdjęciu sprzed 10 lat, a obecnym, dobrze widzisz zmiany cery, skóry, ogólnie wyglądu. To właśnie wynik obniżenia sie poziomu kolagenu w ciele. Stan ciała się zmienił i mówisz, że się zestarzałeś.

Ten stan jest pewną wypadową działających mechanizmów, które doprowadziły do obniżenia poziomu kolagenu w takim czy innym stopniu.

I na nie możemy wpłynąć.

Jeśli więc na młodzieńczy wygląd wpływ ma poziom kolagenu, a na jego poziom, poziom IGF-1, to róbmy wszystko aby poziom tego hormonu utrzymać na najwyższym z możliwych poziomie. Utrzymanie jego wysokiego poziomu to jedna z najistotniejszych rzeczy jakie powodować będą bardzo powolne starzenie się organizmu. A więc: śpijcie!!!!

Śpijcie zdrowo, bo właśnie podczas snu, następuje co noc wstrzyknięcie z wątroby do krwiobiegu, hormonu IGF-1. Jeśli zakłócicie sen to wątroba Wam go nie wstrzyknie. Dzieje się to raz w nocy. Około 2-giej. Dawkowanie jest ściśle kontrolowane i sterowane przez mózg, a mózg wie, że nie śpicie :)

 

              Zdrowe spanie to zaśnięcie najpóźniej ok 22-giej i spanie głębokie tyle godzin ile chce organizm bez wybudzania go budzikiem. Wiem, rano trzeba wstać do szkoły pracy, do obowiązków. Gwarantuje Wam, że jeżeli doprowadzicie swój organizm do zdrowia, odstawicie stymulanty, leki, używki obniżycie poziom stresu ( nie mówię tu o stresie typu wściekanie się, a o stresie jako „za dużo i za mało” czyli za dużo używek, trucizn, ćwiczeń i „za mało” snu, ruchu, witamin, powietrza itd, itp…) zaczniecie regularnie zasypiać i zdrowo i głęboko spać.  Zdrowe spanie to spanie gdy organizm jest senny, a nie odurzony alkoholem czy lekami. Albo pełnym od pizzy i deseru żołądkiem. Zróbcie więc wszystko aby znów spać jak dziecko. Głęboko, regularnie i spokojnie, bo hormon ten robi nam jeszcze inne cudowne rzeczy:

              Utrzymuje sprawność serca. Jego pracę na efektywnym poziomie. Zakłócając produkcję zakłócamy pracę mięśnia sercowego. A gdy pompa nie pompuje dostatecznie… krew nie podrzuci nam elementów odżywczych do komórek ciała. Pomyślcie więc przez chwilę jak ważne jest spanie….

              IGF-1 stymuluje również produkcję leptyny. Ta z kolei mówi mózgowi, że kiedy jemy, to może już przestać, bo jesteśmy syci. Jeśli mamy zbyt niski poziom leptyny to niestety jemy i jemy. A grubi to my być nie chcemy, nie?

              Z ważnych jeszcze rzeczy… dla młodości… Zauważyliście pewnie, że z wiekiem tracimy tkankę mięśniową? Młodsze ciało jest zawsze lepiej umięśnione niż to samo ciało starsze. Za to tez odpowiedzialny jest hormon IGF-1. Stymuluje ich produkcję. Więcej go we krwi, więcej mięśnia. A na twarzy też masz mięśnie 😉

              No to jak? Zmieniamy podejście do snu? No wyjścia nie ma. Pamiętajcie, że kiedy dobrze się wyśpicie nie będziecie potrzebować kawy na pobudzenie. Kawa tak stymuluje, że może nie odczuwacie tego jakoś bezpośrednio, ale nie pozwala Wam się prawidłowo wysypiać nawet gdy wypijecie ją jedną rano.

              Nie zasypiajcie przy telewizorach, tabletach, komórach czy komputerach. To wszystko rozbudza. Mam z tym problem, ale walczę i już częściej nie zabieram nic z tych rzeczy do sypialni. Książka koniecznie, ale monitor – w żadnym senz nartami2wypadku. Doskonale usypia wieczorem wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Mnie, jak widać na zdjęciu, narty dobiły któregoś tam razu. Jeszcze się od nich dobrze nie odczepiłam, a już spałam 😉 Polecam nawet spacer. Fajnie jeśli masz psa. Robiąc spacer dla niego nawet nie wiesz jak wiele on robi tym dla Ciebie. Kochaj go nie tylko za to :)

…I cała dieta, podejście z sercem i mądrością do całego swojego organizmu. On potrzebuje spać. Dla Was.

 

*****

Wszystko co robię dla mojej urody a opisuję na stronach mlodosc3000.pl na mnie zadziałało. Musicie jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i różnie może reagować na radykalne czy łagodne zmiany. Dlatego też koniecznie porozmawiajcie ze swoim lekarzem o tym czy możecie bezpiecznie stosować dla siebie cokolwiek o czym tutaj przeczytacie.